Kardiolog Gdynia i Gdańsk - echo serca

W MEDAMI zapewniamy konsultacje z zakresu kardiologii, ECHO serca, holter RR i EKG oraz EKG.

Czym zajmuje się lekarz kardiolog?

To lekarz zajmujący się schorzeniami oraz wadami układu sercowo-krążeniowego. Specjalista ten leczy oraz rozpoznaje choroby aorty serca i mniejszych naczyń krwionośnych.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji kardiologicznej?

Szybkie tempo życia, mniej ruchu, złe odżywianie, stres wpływają na kondycję naszego serca. Jednak zazwyczaj bagatelizujemy powtarzające się bóle w klatce piersiowej czy inne dolegliwości, które mogą świadczyć o rozwoju choroby wieńcowej. Nie warto zwlekać z niepokojącymi objawami.
Konsultacje u lekarza kardiologa w naszym centrum w Gdyni są wskazane między innymi u pacjentów z:

  • wrodzoną lub nabytą wadą serca,
  • przebytą chorobą zapalną serca (np. zapalenie mięśnia sercowego),
  • schorzeniami towarzyszącymi chorobom serca (otyłością, cukrzycą, zaburzeniami funkcji tarczycy),
  • napadowymi zaburzeniami rytmu serca,
  • urządzeniami implantowanymi (stymulatorami serca i kardiowerterami),
  • przedwczesną (poniżej pięćdziesiątego roku życia) nagłą śmiercią sercową w rodzinie.

Czym jest echo serca?

Echo serca jest to potoczne określenie echokardiografii serca. To diagnostyczne badanie obrazowe, które pozwala na ocenę budowy oraz funkcjonowania jam i zastawek serca, przepływu krwi oraz dużych naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które odbijając się od badanych struktur dają ich obraz („echo”) na monitorze. Badanie to jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Echo serca może zalecić lekarz w sytuacji, gdy zaobserwuje nieprawidłowości, wymagające dalszej diagnostyki w kierunku chorób kardiologicznych.

Wskazaniem do badania jest m.in.:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroba wieńcowa oraz choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • wady zastawek,
  • przebyty zawał serca lub udar mózgu,

Badanie powinny wykonać również te osoby, u których wystąpiły niewyjaśnione utraty przytomności, zaburzenia rytmu serca lub wykryto szmery w sercu.

lek. med. Katarzyna Kosmalska specjalista kardiolog i chorób wewnętrznych

Pochodzi z Tczewa, studia medyczne ukończyła w 2001 roku, na Uniwersytecie Medycznym Gdańsku. Od 2003 roku pracuje na Oddziale Kardiologicznym w Gdyni. W 2009 roku uzyskała tytuł specjalisty z chorób wewnętrznych, a w 2014 z kardiologii. Do profesjonalnych zainteresowań Pani doktor należy echokardiografia, a czas wolny lubi aktywnie spędzać z rodziną, fotografować i podróżować. W MEDAMI dr Kosmalska udziela konsultacji kardiologicznych zarówno stacjonarnie, jak i w domach Pacjentów podczas wizyt domowych. Jest szczególnie ceniona za wnikliwe podejście do problemów zdrowotnych swoich Pacjentów, niezwykłą cierpliwość i delikatność.