Podciśnieniowa terapia leczenia ran


Wykorzystując najnowsze zdobycze techniki i nauki MedAmi oferuje swoim Pacjentom najnowocześniejszą metodę stosowaną w leczeniu ran przewlekłych – terapię podciśnieniowego leczenia ran (NPWT- Negative Pressure Wound Therapy), która przynosi bardzo satysfakcjonujące efekty i pozwala Pacjentom dużo szybkiej powrócić do zdrowia.
Podciśnieniowe leczenie to jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod gojenia każdej rany, a zwłaszcza ostrej lub przewlekłej.

Na czym dokładnie polega podciśnieniowe leczenie ran?

W ciągu ostatnich lat ta forma terapii przyjęła się powszechnie w leczeniu szpitalnym. Obecnie, doskonale nadaje się do włączenia w istniejące metody leczenia w nowoczesnej terapii ran w opiece nad pacjentem w domu.
W przypadku terapii podciśnieniowej stosowanej w leczeniu ran wykorzystuje się odpowiednio dostosowane podciśnienie  i opatrunki w celu przyspieszenia i ułatwienia procesu gojenia.

Podciśnieniowe leczenie ran – co jest celem terapii?

Celem terapii podciśnieniowej jest przyspieszone leczenie poprzez poprawę przepływu wysięku, poprawę krążenia krwi w obrębie rany, stymulację wzrostu tkanki ziarninowej, przybliżenie brzegów rany, zapobieganie zakażeniom krzyżowym przez zastosowanie systemu zamkniętego, usunięcie toksyn i zmniejszenie kolonizacji bakterii, zmniejszenie obrzęku rany.

Stosując podciśnieniowe leczenie ran, pacjenci odnoszą również wymierne korzyści związane ze zmniejszoną częstotliwością zmian opatrunków wykorzystywanych w trakcie terapii. Dobiera się je w zależności od wielkości i głębokości rany, jak również ilości wydzieliny.

Zastosowanie podciśnieniowego leczenia ran:

 • wspomaganie gojenia ran chronicznych (powstałych w przebiegu cukrzycy, odleżyn, rany powstałych w wyniku przewlekłej niewydolności krążeniowej);
 • drenaż wysięku z rany;
 • rany urazowe;
 • wtórnie gojące się rany;
 • źle gojące się rany pooperacyjne;
 • rany powstałe po rozejściu się szwów;
 • rany po przeszczepach skórnych;
 • rany oparzeniowe i miejsca po pobraniach przeszczepów skóry;

Terapia podciśnieniowa jest bezpieczna i łatwa w użyciu. Pozwala przyspieszyć proces gojenia ran zwłaszcza przewlekłych. W przypadku naszej poradni bezpieczeństwo i skuteczność działania stoi na najwyższym możliwym poziomie. Wykorzystujemy wyłącznie nowoczesne rozwiązania z zakresu technologii stosowanej w medycynie, ale także korzystamy ze sprawdzonej wiedzy, która jest efektem wieloletnich badań związanych z wykorzystaniem tego rodzaju terapii.

Pierwszym etapem w leczeniu pacjenta jest chirurgiczne oczyszczenie rany. Przede wszystkim dotyczy to tkanek martwiczych lub zakażonych. Zazwyczaj również specjalista decyduje o tym, aby wykonać posiew z rany. Na podstawie wyników tego badania może dobrać leczenie antybiotykowe.

Następnie na ranę nakłada się specjalną poliuretanową gąbkę opatrunkową. Jest ona odpowiednio przycięta pod względem kształtu i rozmiaru. Gąbkę i powierzchnie rany przykrywa się przylepną folią, pod którą powstaje hermetyczna przestrzeń. W ten sposób właśnie wytwarzane jest kontrolowane podciśnienie przy użyciu specjalnej pompy ssącej. Wydzielina z rany odprowadzana jest przez osadzony w gąbce dren do specjalnego zbiornika. Czas podciśnieniowego leczenia jest różny. Zależy m.in. od tego, jak bardzo rozległa jest rana.

System do terapii podciśnieniowej:

 • ergonomiczne urządzenie podciśnieniowe z intuicyjnym, łatwym w obsłudze menu pozwalające na wytworzenie podciśnienia w różnym zakresie;
 • do wyboru dwa zintegrowane pojemniki o dwóch zróżnicowanych pojemnościach;
 • praktyczny zestaw opatrunkowy – wszystkie komponenty potrzebne do zmiany opatrunku zostały umieszczone w sterylnym opakowaniu i są gotowe do użycia natychmiast po jego otwarciu.

W jakich przypadkach wskazane jest podciśnieniowe leczenie ran?

Podciśnieniowe leczenie ran jest zalecane u pacjentów, którzy mogą skorzystać na zastosowaniu kontrolowanego podciśnienia oraz wspieranego przez nie procesu gojenia się rany. Dotyczy to w szczególności pacjentów, dla których korzystny może być drenaż wysięku oraz usunięcie zainfekowanego materiału za pomocą ciągłego lub przerywanego podciśnienia. Wykorzystanie tej metody leczenia oferuje pacjentom nie tylko szybsze gojenie ran przewlekłych oraz innych, ale także i większą wygodę życia codziennego. Brak konieczności bardzo częstego zmieniania opatrunków daje każdemu więcej swobody, a i samo leczenie jest w efekcie mniej uciążliwe.

Jakie korzyści wynikają z zastosowania terapii podciśnieniowej? Do nich zaliczyć można przede wszystkim:

 • usunięcie obumarłych tkanek,
 • zahamowanie wzrostu bakterii,
 • poprawę przepływu krwi przez okolicę rany,
 • zmniejszenie obrzęku,
 • pobudzanie wytwarzania ziarniny,
 • ułatwienie procesu gojenia.

Nasze centrum medyczne oferuje podciśnieniowe leczenie ran nie tylko w gabinecie. Traktujemy je także jako rutynowe postępowaniem w opiece nad pacjentem w domu. To również technika, która doskonale nadaje się do włączenia w już istniejące metody terapeutyczne.