Podciśnieniowa terapia leczenia ran
Wykorzystując najnowsze zdobycze techniki i nauki MEDAMI oferuje swoim Pacjentom nowoczesną metodę stosowaną w leczeniu ran przewlekłych – terapię podciśnieniowego leczenia ran (NPWT- Negative Pressure Wound Therapy), która przynosi bardzo satysfakcjonujące efekty i pozwala Pacjentom dużo szybciej powrócić do zdrowia.”
Podciśnieniowe leczenie to jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod gojenia każdej rany, a zwłaszcza ostrej lub przewlekłej.
Podciśnieniowe leczenie ran – co jest celem terapii?
Celem terapii podciśnieniowej jest przyspieszone leczenie poprzez poprawę przepływu wysięku, poprawę krążenia krwi w obrębie rany, stymulację wzrostu tkanki ziarninowej, przybliżenie brzegów rany, zapobieganie zakażeniom krzyżowym przez zastosowanie systemu zamkniętego, usunięcie toksyn i zmniejszenie kolonizacji bakterii, zmniejszenie obrzęku rany.
Stosując podciśnieniowe leczenie ran, pacjenci odnoszą również wymierne korzyści związane ze zmniejszoną częstotliwością zmian opatrunków wykorzystywanych w trakcie terapii. Dobiera się je w zależności od wielkości i głębokości rany, jak również ilości wydzieliny.
Na czym dokładnie polega podciśnieniowe leczenie ran?
W ciągu ostatnich lat ta forma terapii przyjęła się powszechnie w leczeniu szpitalnym. Obecnie, doskonale nadaje się do włączenia w istniejące metody leczenia w nowoczesnej terapii ran w opiece nad pacjentem w domu.
W przypadku terapii podciśnieniowej stosowanej w leczeniu ran wykorzystuje się odpowiednio dostosowane podciśnienie i opatrunki w celu przyspieszenia i ułatwienia procesu gojenia.
Zastosowanie podciśnieniowego leczenia ran:
- wspomaganie gojenia ran chronicznych (powstałych w przebiegu cukrzycy, odleżyn, rany powstałych w wyniku przewlekłej niewydolności krążeniowej);
- drenaż wysięku z rany;
- rany urazowe;
- wtórnie gojące się rany;
- źle gojące się rany pooperacyjne;
- rany powstałe po rozejściu się szwów;
- rany po przeszczepach skórnych;
- rany oparzeniowe i miejsca po pobraniach przeszczepów skóry;
System do terapii podciśnieniowej:
- ergonomiczne urządzenie podciśnieniowe z intuicyjnym, łatwym w obsłudze menu pozwalające na wytworzenie podciśnienia w różnym zakresie;
- do wyboru dwa zintegrowane pojemniki o dwóch zróżnicowanych pojemnościach;
- praktyczny zestaw opatrunkowy – wszystkie komponenty potrzebne do zmiany opatrunku zostały umieszczone w sterylnym opakowaniu i są gotowe do użycia natychmiast po jego otwarciu.
W jakich przypadkach wskazane jest podciśnieniowe leczenie ran?
Podciśnieniowe leczenie ran jest zalecane u pacjentów, którzy mogą skorzystać na zastosowaniu kontrolowanego podciśnienia oraz wspieranego przez nie procesu gojenia się rany. Dotyczy to w szczególności pacjentów, dla których korzystny może być drenaż wysięku oraz usunięcie zainfekowanego materiału za pomocą ciągłego lub przerywanego podciśnienia. Wykorzystanie tej metody leczenia oferuje pacjentom nie tylko szybsze gojenie ran przewlekłych oraz innych, ale także i większą wygodę życia codziennego. Brak konieczności bardzo częstego zmieniania opatrunków daje każdemu więcej swobody, a i samo leczenie jest w efekcie mniej uciążliwe.
Jakie korzyści wynikają z zastosowania terapii podciśnieniowej? Do nich zaliczyć można przede wszystkim:
- usunięcie obumarłych tkanek,
- zahamowanie wzrostu bakterii,
- poprawę przepływu krwi przez okolicę rany,
- zmniejszenie obrzęku,
- pobudzanie wytwarzania ziarniny,
- ułatwienie procesu gojenia.
Terapię podciśnieniową traktujemy jako rutynowe postępowanie w opiece nad pacjentem w domu. To również technika, która doskonale nadaje się do włączenia w już istniejące metody terapeutyczne. Terapia podciśnieniowa jest bezpieczna i łatwa w użyciu.